Mamatanoda

Mesék, receptek,szépségápolás,háztartási trükkök


Varázslatos faterápia

Erőt ad a természet

Ha búskomorság gyötör, vagy csak fel szeretnénk töltődni energiával, menjünk ki a természetbe! A fák ugyanis csodás energiákat közvetítenek fáradt testünknek

A nyugati civilizált ember számára furcsa módszernek tűnhet a faterápia lelki békénk megőrzésére, a rossz hangulat elűzésére. Pedig ezt a technikát már az ősi kelta, ógörög és római emberek is alkalmazták. Később a módszer eljutott Németországba is, ahol évtizedek óta kutatja Manfred Himmel szakember. Rájött, hogy a fák varázslatos, gyógyító energiával rendelkeznek, ráadásul a jótékony hatású földsugárzást is felerősítik. Azokon a területeken, ahol a Föld különleges energiákat közvetít, a fák gyógyító hatása többszörösen kisugárzik. Hazánk ráadásul különösen alkalmas hely a faterápia alkalmazására, hiszen a Föld szívcsakrája a Pilisben található. Szakemberek szerint az, aki odalátogat, különleges harmóniát érzékel, miközben gyorsan feltöltődik energiával. Nem kell azonban elutaznunk az éltető fák energiáinak átvételéhez: egyszerűen keressük meg az otthonunkhoz legközelebb eső parkot, és már kezdhetjük is testünk energetizálását.

 Öleljük meg a fákat!

Zöld növények között mindenki jobban érzi magát, mint sivár környezetben. Gondoljunk csak arra, mennyivel jobb érzés egy virágokkal teli irodában dolgozni, mint egy olyan helyiségben, ahol egyetlen növény sincs. A fárasztó, egész napos munka után sokan már attól is megnyugodnak, ha elmehetnek az erdőbe, vagy néhány percig sétálhatnak egy parkban, mélyen beszippantva a friss levegőt. A fák nem pusztán arról gondoskodnak, hogy folyamatosan oxigént termeljenek, törzsüket átölelve gyógyító energiákkal töltik fel szervezetünket. Ne szégyelljük magunkat tehát, ha kedvünk támad kipróbálni a faterápiát, egyszerűen öleljük meg a számunkra legszimpatikusabbat, és érezzük, ahogyan megfáradt testünk és gondterhelt lelkünk néhány perc elteltével fellélegzik.

Így meditáljunk a fával 

1. Válasszunk magunknak egy fát. Lehetőleg idős – és persze egészséges lombkoronájú, törzsű – fát keressünk.

2. Próbáljunk meg úgy elhelyezkedni, hogy testünk minél nagyobb felülete érintkezzen a fa törzsével, vagyis a homlokot, a mellkast, a hasat és a térdet is próbáljuk „odatapasztani” a fához. Ne legyünk görcsösek, álljunk lazán.

3. Bal kezünket a korona, jobb kezünket a gyökerek irányába fordítsuk, és érintsük a kart is a fa törzséhez.

4. Lélegezzünk nyugodtan, ritmusosan, egyenletesen. Csukjuk be a szemünket, és érezzük, amint a fa energiája átáramlik testünkbe.

5. 10-15 perc elteltével háttal is érintkezhetünk a fával, tehát a gerincet is nekitámaszthatjuk.

6. Hetente érdemes legalább kétszer-háromszor megismételni a fákkal történő meditációt.

Fontos! A faterápia lényege a testi-lelki feltöltődés. Ne válasszunk olyan pózt, amely kényelmetlen számunkra, hiszen akkor testünk az ellazulás helyett inkább görcsbe rándul. Ha nem tudjuk, hogyan helyezkedjünk, az is elegendő, ha egyszerűen átöleljük a fát. Szintén nem érdemes a perceket számolni. Annyi időt töltsünk a fánál, amennyi kellemes számunkra.

Jó tudni! A fa gyógyító energiái reggel a lombkoronában, este pedig inkább a gyökérben erősebbek.

Bölcs, öreg fák

A faterápiát már néhány wellness-szállodában is szívesen alkalmazzák a kimerült vendégek energetizálására. Derry Márta, az egyik exkluzív, röjtökmuzsaji szálloda igazgató asszonya szerint számos vendég azért keresi fel a helyet, mert annak ősfaparkja különleges energiákat közvetít. „Kertünk parkjában érdekes jelenségre figyeltek fel az idelátogatók. Hatalmas ősfák nőttek, közel egymáshoz, szabályos kört alkotva, ami a természetben csak akkor fordul elő, ha egy terület mentes minden káros energiától – árulja el az igazgató asszony. – Éppen ezért ezen a helyen gyakran tartunk meditációs órákat, de az idelátogatók arról is beszámolnak, hogy még a fák alatti egyszerű üldögélés is óriási energiával tölti fel a szervezetüket.”

Találjuk meg az igazit!

Minden fafajta más-más területekre hat, így a fa típusát is érdemes figyelembe venni a választásnál.

Varázslatos faterápiaBükk
Az egyik legerősebb energetizáló hatással rendelkező fa. Elűzi a depressziót, a rosszkedvet, segíti a pozitív gondolatok áramlását. Frissítő, növeli a munkabírást és az állóképességet, csillapítja a fejfájást.

Gesztenye
A szerelmi bánat és a csalódottság elűzője. A szorongást nyugalomra cseréli, az anyagcserét élénkíti. Fokozza a vérkeringést, így energetizáló hatású is.

Hárs
Egy kis lelkierőért forduljunk e fához, ugyanis az érzelmi problémák legjobb orvosa. Szintén segít úrrá lenni a szerelmi bánaton.

Nyírfa
Erősíti a megérzéseket, segíti a jó és a rossz energiák közötti különbségtételt. Segít leküzdeni a szorongást, a félelmet, a pánikot. Vizelethajtó, vesetisztító hatású, bőrbetegségekre is kiváló.

Tölgyfa
Egyes kutatók úgy vélik, a tölgyfa erősíti pozitív tulajdonságainkat. Emellett javítja a vérkeringést, segíti a szervezet tisztulását, mert beindítja a méregtelenítő folyamatokat.

Fenyő
Kiváló idegesség ellen, nyugtató hatású. Tisztítja a légutakat, segít orvosolni a reumatikus panaszokat.

Cseresznyefa
Azoknak ajánlott, akik igaz szerelmet keresnek, ugyanis bámulatos a szerelem- és vágyfokozó hatása. Emellett oldja a gátlásokat, erősíti az önbizalmat.

Fűzfa
Segíti a gyermekek szellemi és fizikai fejlődését, enyhíti a depressziós tüneteket. Egyesek szerint az agressziót is csökkentheti.


-----------------------------------------------------------------------------------------


Candida diéta alatt együnk hajdinát! (Recepttel!)

Nagymamáink konyhájában még rendszeres alapanyag volt a hajdina, amiből kását főztek, de ma már kissé elfeledett gyógynövénnyé vált.

Közép Ázsiából származó növény, amely a keserűfű félék családjába tartozik. Fent a Himalájában is megtalálható, de pl. Kínában is régóta termesztik, mint gyógynövényt.

Hazánkba Ausztriából került be és lett egyre népszerűbb étel belőle. Az Őrség területén ma nagy számban termesztik és ültetik.

Kertünkbe is ültethetünk hajdinát, aki szeret, új ízeket kipróbálni készítse el a hajdinakását vagy más régi magyar recepteket. Igénytelen növény, amely nagyon jól viseli a száraz körülményeket és a homokos talajt így kevés gondozás és öntözés mellett is szépen fejlődik. Virágai nektárban igen gazdagok így vonzzák a méheket és a katicákat, lepkéket is.

A hajdinából lisztet is készítenek, amiből kását, lepényt is süthetünk, főzhetünk sikér tartalma igen alacsony így még egészséges is.

Kémiai alkotó részei: szénhidrát, cellulóz, és rost tart5alma kiemelkedően magas 100 g hajdinában 26 g rost található. De van benne fehérje, telítetlen zsírsavak, B1, B2, E és P vitamin, ásványi anyagok, kalcium magnézium, vas, réz, cink.

Mivel igen magas az ásványi anyag tartalma és a rost igen előnyös lehet fogyasztása hazánkban is. Magas vérnyomás ellen már régen is használták, és a benne található rutin tartalom miatt erősíti a kötőszöveteket és az érfalat is. Épp ezért vénás megbetegedésénél és magas vérnyomásnál fogyasszunk gyakran hajdinát.

A rostoknak köszönhetően javítja a bélműködést és az emésztést, cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. A Candida betegségben szenvedőknek is ajánlott, hiszen színesíti, az étrendet és fedezi a B vitamin ásványi anyag és nyomelem szükségletet.

Konyhában a hajdina szemeket áztassuk be langyos vízbe pár órára, és amikor a négyszeresükre dagadnak, főzzük kb.30 percig. Előtte érdemes finoman megpörkölni, mert így kellemes dió íze lesz, és a hamarabb megpuhulnak a magok. Készítünk belőle főételt, köretet, lepényt, levest, süteményt, palacsintát vagy kását is.

--------------------------------------------------------------------------------------------


A tökmagolaj



A hagyományos tökmag is sok, és az egészségünkre hasznos anyagokat tartalmaz. A héjnélküliekből, vagy más néven olajtökökből viszont sokkal több ilyen anyagot lehet kivonni, hasznosítani. Olajtartalma 3-4 x magasabb, a hagyományos tökmagénál. A tökmagolaj rendkívül gazdag telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakban, vitaminokban. Nagy munka a sajtolás, de megéri. 100 kg tökből gyűlik össze 10 kg mag és ebből körübelül 3 liter olaj sajtolható.


Ahogy régen is készítették:


félbe vágott sütőtök
A sárguló olajtököt, amint levágják a száráról, azonnal ketté is szelik és ki is belezik. A kiszedett magoknak ezután pár napig száradni kell. Vagy a napon, vagy a tűzhelyen. Miután kiszáradt, kétszer átdarálják, majd némi forróvízzel jól összegyúrják, hogy könnyebben ki tudják nyerni belőle az olajat. A zöldes massza ezután egy üstbe kerül, majd a tűzhelyre, ahol folytonos kevergetés mellett elpárologtatják belőle a hozzáadott vizet.


Mikor ez is megvan, akkor jöhet a massza prédselése. Egy erre alkalmas préselő segítségével kipréselik az olajat. Egy olvasó otthon a házi gyümölcspréssel próbálta, és azt írta sikerült. Kevés olajat nyert, de a munka miatt még "értékesebb" volt a saláta öntet a családnak.  Ami visszamarad, az olajpogácsa általában a szarvasmarhák kedvenc csemegéje volt, de a horgászok csalikészítésre is használják.

A kipréselt olajat ezután ülepíteni kell, majd szűrni. A kapott fénylően tiszta folyadékot aztán már csak üvegekbe töltik és kész is.

Gyógyító zöld olaj

A népi gyógyászat szerint a tökmag olaja minden nyavajára jó. Könnyíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet, erősíti a szívet. A férfiaknak a prosztataproblémáik megelőzésére, vagy a tüneteik enyhítésére is kiválóan alkalmas. E és F- vitamin tartalma miatt magzatvédő hatású. Antioxidánsai miatt erősíti az immunrendszert, de kozmetikumok összetevője is, öregedést késleltető hatása miatt. Omega-3 zsírsavat is tartalmaz - kutatások szerint a depresszióra is jó- a máj kiváló méregtelenítője, regenerálója - sebregeneráló és féregűző hatású.

Évezredek óta használják a tökmagolajat, méregtelenítésre. Egy kanálnyi olajat a szánkba kell venni, és legalább tíz percig forgatni, „rágni" kell! Majd, ha a színe fehér lett, ki kell köpni, és alaposan kimosni a szájüregünket,  lemosni a nyelvünket. Ezt a kúrát addig kell folytatni, amíg fehér színű a „megrágott" olaj. A nyelv lepedéktől való megtisztítására is kiváló.


Csalamádék ízének fokozására:

A házicsalamádét, savanyú uborkát tökmagolajos öntettel nagyon pikánssá lehet varázsolni.

A sajtok ízesítésére is kiválóan alkalmas.

Nagyszüleink nem csak salátára öntötték, de pirítósra, vagy lepényre kenve is közkedvelt étel volt.

--------------------------------------------------------------------------------------------



Akácvirág

Szeretjük az akácot, mert illatos virágaival és ízletes mézzel ajándékoz meg minket, de ritkán ejtünk szót róla, mint gyógynövényről. Májusban nyíló virágai enyhe görcsoldó és vizelethajtó tulajdonsággal rendelkeznek, leginkább gyomorteák és köhögéscsillapító teák alkotórészeként ismert.

------------------------------------------------------------------------------------------

Bodzavirág és bogyó

A bodzavirágból nem csak üdítő szörp készülhet, mind virága mind vitamindús termése erős gyógyhatással bír. Virága izzasztó, lázcsillapító és immunstimuláns, míg beérett terméséből készült lekvár enyhe hashajtó. A virágokat meghűlés elleni, vizelethajtó és anyagcserejavító célra teaként fogyaszthatjuk.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Galagonya virágos hajtás

Május-júniusban virít a galagonya, melynek virágos hajtásvége a szívizom anyagcseréjére van pozitív hatással. Javítja a szívizom teljesítőképességét, a koronáriák vérellátását, vérnyomáscsökkentő és szívritmuszavart kiegyenlítő hatásáról ismert. További előnye, hogy hosszabb távon is alkalmazható, önmagában vagy teakeverékekben is fogyasztható.

------------------------------------------------------------------------------------------

Mogyorólevél

A közönséges mogyoró levele június-júliusban gyűjthető az alábbi célból: belsőleg hasmenést megszüntető teakeverékek egyik alapanyaga lehet, míg külsőleg ekcémás bőrbántalmak, fekély, visszér, aranyér és szájüregi gyulladások öblögető szereként alkalmazható.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Fügefa termése

Az érett füge gazdag vitaminokban, flavonoidokban, növényi savakban és cukrokban. Legfőbb hatása a krónikus székrekedésben szenvedőknek nyújthat vigaszt emésztést elősegítő, hajhajtó tulajdonságaival, míg külsőleg alkalmazva bőr,- és fogínygyulladások mérséklésére tejjel készített pépes borogatása alkalmas.

------------------------------------------------------------------------------------------










Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 1
Heti: 28
Havi: 94
Össz.: 14 098

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógy(ító)-és fűszernövények
Mamatanoda - © 2008 - 2024 - mamatanoda.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »